FREE Colville Primary iPhone & Android App
Useful Links

Useful Links

Colville Primary

Staff and Key Emails

Do you need to email one of us? Click on the link to do so.

Senior Leaders

Office and Maintenance Staff 

Executive Headteacher: Jagdeep Birdi

Head of School: Laurie Grandy

Deputy Head Teacher: (KS2 and Assessment): Jeremy Barton

Assistant Head Teacher (SENDCo): Nikki Pieniek-Jones

Assistant Head Teacher (EYFS and NQTs): Raine Jarrett-Smith

Assistant Head Teacher (KS1 and Initial Teacher Training): Zoe Barton

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Business Operations Manager: Sasha Udaw

Admin Officer: Catherine O’Connor-Brady

Receptionist and Admin Officer:

7.45am - 1.30pm Melissa Richards

12pm - 6.15pm Asia Ghamhi

Site Manager: Chris Shanks

Site Assistant: Derrick Hoare

Gardener: Nadia Feiner

 Colville Primary School currently has 16 class groups and they are organised as follows:

Year 6 – Gold M

Class Teacher - Arianna McCallam 

Partner Teacher - Zaynab Bunsie

Partner Teacher - Toby Morris 

Targeted Support Teacher - Jeremy Barton

Year 6 – Gold D

Class Teacher –  Millie Diamond 

Higher Level Partner Teacher – Wendy Benfield

Partner Teacher - Alf Ryan-Inkson 

Targeted Support Teacher - Jeremy Barton 

Year 5 – Violet P

Class Teacher - Manal Peeran

Partner Teacher – Bonita Anderson

Partner Teacher - Naomi Sawyer 

Year 5 – Violet M

Class Teacher - Shayda Memarzadeh 

Partner Teacher - Chris Brookes 

Partner Teacher - Samuel Lucas

Year 4 – Indigo P

Class Teacher - Micael Pontes 

Partner Teacher - Hester Comins

Partner Teacher - Abrisham Ahmadzadeh 

Targeted Support Teacher Maya McKenzie

Year 4 – Indigo A

Class Teacher  - Amelie Pralle

Partner Teacher - Shabnom Uddin

Partner Teacher - Kim Moys 

Targeted Support Teacher Maya McKenzie

Year 3 – Blue H

Class Teacher - Camilla Hoare

Partner Teacher - Jamal Hope

Partner Teacher - Denise Daley 

Partner Teacher - Lucia Butler

Targeted Support Teacher - Maya McKenzie

Year 3 – Blue W

Class Teacher - Charlie Wills 

Partner Teacher - Natalia Zblewska 

Partner Teacher - Shelley Tracey 

Targeted Support Teacher - Maya McKenzie

Year 2 – Green W

Class TeacherRuby Wharry-Ellis

Partner Teacher - Polly Daley

Partner Teacher - Katherine Earl

Targeted Support Teacher - Zoe Barton

Year 2 – Green B

Class Teacher  Ioanna Bountouva

Partner Teacher - Lauren McCarthy

Partner Teacher - Callum Anderson

Targeted Support Teacher - Zoe Barton

Year 1 – Yellow P

Class Teacher Hannah Phillips

Graduate Teacher - Holly Norman

Partner Teacher - Edward Hardy 

Partner Teacher  - Ismahan Egal

Literacy Intervention Teachers - Merlette D’Souza, Nicola Bridges & Ursula Parvex

Year 1 – Yellow L

Class Teacher  Ellen Lydon

Partner Teacher - Najat Charkaoui

Partner Teacher - Alexander Worlding 

Partner Teacher - Lucy O'Hagan

Literacy Intervention Teachers - Merlette D’Souza, Nicola Bridges & Ursula Parvex

Reception – Orange P

Class Teacher - Monika Pryszczepienko 

Graduate Teacher - Carol Stromayer

Early Years Educator Julia Olayemie-Coker

Targeted Support Teacher - Raine Jarrett-Smith

Reception – Orange G

Class Teacher - Celia Garth Rodriguez 

Early Years Educator - Marta Gutierrez Dominguez

Partner Teacher - Margaret Lewington

Targeted Support Teacher  - Raine Jarrett-Smith

Nursery – Red

Class Teacher - Maria Llopis Puchol

Early Years Educator – Angela Alves

Early Years Educator – Celena Malcolm

Early Years Educator - Ashyha Broomes

Early Years Educator - Chloe Viiligas 

Partner Teacher - Anita Everett

Partner Teacher - Mustapha Zouine

Targeted Support Teacher - Raine Jarrett-Smith

Day Care

Early Years Educator – Janice Dyson

Early Years Educator - Guoda Alkenaviciute

Early Years AssistantSkye Bardill

Early Years Assistant - Louise Akroyd

 

Non-Class Based Teachers and Specialist Teaching Staff

SENDCos: Nikki Pieniek-Jones and Ursula Parvex

Family Welfare Leader: Amy Herbert

Art Teacher: Amma Gyimah

Computing Teacher: Tom Bolton

French Teacher: Ruby Wharry-Ellis

Music Teacher: Emma Stiman

Violin Teacher: Greg Emfietzis

Piano Teachers: Ita Murphy, Charlie Woof-Byrne and Andrei Iliushkin

Trumpet Teacher: TBC

PE Teacher: Allan Finnett

Counsellor: Tae Catford

Speech and Language Therapist: Annabel Grove

Art Therapist: Hollie Caldecourt

ICT Technician: Omar Weston

Midday Meal Supervisor: Suzanne Lewis

Librarian: Janet Michelin

Gardener: Nadia Feiner

 

Before School Care:

Breakfast Club Assistants: Chris Shanks, Suzanne Lewis & Polly Daley

 

After School Care:

Playworkers: Dean McCarthy, Robert Manuel